Vizualizácie rozpočtov: lepšie ako klincom do oka?

Ako to vyzerá, keď sa štátne úrady rozhodnú komunikovať vizuálne? Stačí použiť dobrý nástroj a výsledok je zaručený? Bohužiaľ, nie. Oproti obskúrnym nástenkám na miestnych úradoch je to síce pokrok, ale priestor na zlepšovanie je veľký.

WikiBudgets v rukách úradníkov

Príjmy, výdavky a jednotlivé kapitoly rozpočtu sú úradnícka nuda. Bolo by super, keby sme mali nástroj na atraktívnejšiu komunikáciu takýchto dát. Takýmto nástrojom je napríklad wikiBudgets postavený na populárnom Sankeyho diagrame.

Rozpočet Bratislavskej mestskej časti Karlova Ves na rok 2015 cez wikiBudgets
Rozpočet Bratislavskej mestskej časti Karlova Ves na rok 2015, viac na: wikiBudgets

Sankeyho diagram je ako potrubný systém, do ktorého sa na jednej strane vlievajú rôzne široké rúry a na druhej strane sa rôzne široké rúry rozlievajú. Ak graf zobrazuje rozpočet, tak v týchto rúrach tečú peniaze a hrúbka rúry predstavuje objem peňazí, ktorý konkrétna položka rozpočtu obsahuje.

Implementácia v podobe wikiBudgets má síce z pohľadu vizualizácie zatiaľ značné rezervy (farby, focus+context, hover, využitie priestoru…), ale stále je to šikovný nástroj. A ako všetky nástroje, aj tento potrebuje šikovné ruky, inak je výsledok ohrozený.

Keď začali nástroj wikiBudgets používať prvé lastovičky na Slovensku – najprv Karlova Ves a teraz Hlohovec – oprávnene to vyvolalo pozitívny ohlas až nadšenie. Len nezaspať na vavrínoch.

Z položky "Transfery nefinančným subjektom a transfery príspevkovým organizáciám nezaradeným vo verejnej správe v registri vedenom Štatistickým úradom Slovenskej republiky" ide 1.5 milióna "Právnickej osobe založenej štátom, obcou alebo vyšším územným celkom". Cítite sa informačne obohatení?
Z položky „Transfery nefinančným subjektom a transfery príspevkovým organizáciám nezaradeným vo verejnej správe v registri vedenom Štatistickým úradom Slovenskej republiky“ ide 1.5 milióna „Právnickej osobe založenej štátom, obcou alebo vyšším územným celkom“. Cítite sa informačne obohatení?

Schladenie nadšenia totiž nastane, keď v tomto grafe narazíme na položky pomenované typicky úradnícko-účtovníckym jazykom „BV 7.2.1. Základné školy – prenesený výkon zo ŠR“ alebo „Obstarávanie kapitálových aktív„, prípadne sa ocitneme zoči-voči vágnemu pojmu „Služby„. Už chýba len povestná položka „Ostatné výdavky“ a skaza je dokonaná.

Na "Všeobecné služby" sa minie 1.1 milióna EUR. Je to veľa? Je to málo? Čo sú "všeobecné služby"?
Na „Všeobecné služby“ sa minie 1.1 milióna EUR. Je to veľa? Je to málo? Čo sú „všeobecné služby“?

Vizualizácia rozpočtu nie je úradný dokument. My pospolití ľudia hovoríme iným jazykom ako vy na úrade. Tešíme sa, že na nás myslíte, keď nám namiesto Excelu ukazujete grafy. A budeme sa tešiť ešte viac, ak na nás budete myslieť aj pri pomenúvaní položiek v týchto grafoch.

Kopernikova nočná mora

Inú formu vizualizácie si zvolila Bratislava, ktorá hierarchickú štruktúru položiek a pod-položiek rozpočtu zobrazuje pomocou akéhosi planetárneho systému, v ktorom okolo konkrétnej položky rozpočtu obiehajú jej pod-položky ako mesiace okolo planéty. Nedá sa to opísať, treba to vidieť…

Je fajn, že na cyklotrasy ide takmer pol milióna. Po tom, ako sa mi točí hlava z tohto grafu si budem potrebovať trochu prevetrať hlavu na bicykli.
Je fajn, že na cyklotrasy ide takmer pol milióna. Pri tom, ako sa mi hlava točí z animácií tohto grafu, si budem tú hlavu musieť prevetrať na čerstvom vzduchu. Zdroj: Bratislava.sk

Tu máš zápalky a choď sa hrať do stohu. To sa asi dialo na bratislavskom magistráte, keď vyrábali túto vizualizáciu. To, že sú na internetoch voľne dostupné softvérové knižnice pre vytváranie rôznych interaktívnych grafov, ešte neznamená, že sú všetky dobré a že ich treba hlava-nehlava plniť dátami a vešať ich na weby.

Strata priestorového kontextu, change blindness, nezmyselná interakcia, zbytočne chaotické animácie, pochybné ofarbovanie… tento nástroj to má všetko a je bohužiaľ úplne nevhodný.

Vesmír verejných výdavkov

Paradoxne, zatiaľ najlepšie tunajšie zobrazenie rozpočtu verejných výdavkov nie je vôbec interaktívne a je to len obyčajný statický obrázok.
(Paradoxom nie je, že vznikol v nezávislom think-tanku INESS a nie na štátnom úrade. Lebo keď chcete mať niečo urobené poriadne, tak nespoliehajte na štát.)

Detail z rozsiahleho vesmíru verejných výdavkov. Zdroj: Cena štátu.
Detail z rozsiahleho vesmíru verejných výdavkov. Zdroj: Cena štátu.

Kompletný graf Vesmíru verejných výdavkov je pomerne rozsiahly, preto zoomovanie a posúvanie sa po ňom je vlastne formou interakcie. Prípadne si ho možno vytlačiť ako plagát so všetkými detailami, čo bežné interaktívne vizualizácie nezvyknú umožňovať.

Podobne ako pri Bratislavskom planetárnom kolotoči, aj tu majú jednotlivé položky podobu proporčne veľkých bublín, ktoré sú hierarchicky prepojené. Jednotlivé bubliny tu obsahujú ilustračné obrázky, čo zásadne pomáha pri navigácii. A pomenovanie položiek je v ľudskej reči, nie v jazyku úradníkov, účtovníkov a eurofondových kúzelníkov.

Vesmír verejných výdavkov má tiež nejaké nedostatky, ale sú skôr kozmetické a zatiaľ v našom malom porovnaní suverénne vedie.

Som zvedavý s čím budú prichádzať úrady, samosprávy, ministerstvá, mimovládky a iné subjekty. Správne vysvetlenie, kam idú naše dane a v akom objeme, je silným motorom pre to, aby sa verejnosť začala zaujímať o verejné dianie.

A nestačí mať len nejaký graf. Ten graf musí byť aj dobrý. Aby sme si namiesto „je to lepšie ako klincom do oka“ mohli povedať, že je to potecha pre oko.

Autor: Matej Novotný

Vyštudoval matematiku a aplikovanú informatiku na FMFI UK. Je spoluzakladateľom spoločnosti VIS GRAVIS, kde sa venuje interaktívnej prezentácii dát a vizualizácii informácií.

2 komentáre k “Vizualizácie rozpočtov: lepšie ako klincom do oka?”

 1. Zdravim Matej

  volam sa Daniel Sedlacek a som autorom projektu wikiBudgets. Ani si nevies predstavit aky som rad, ze sa projektu ktory robim po veceroch ked dam deti spat dostalo tolko pozornosti. Mozno len na ten Hlohovec a Karlovu Ves by si mohol byt zhovievavejsi – su to na Slovenske pomery velmi progresivne obce kde sa dostali ku kormidlu obcianski aktivisti a ludia co chcu nieco v tejto krajne zmenit. To, ze je moja vizualizacia zatial iba v plienkach urcite nie je ich chyba. Co sa tyka dat, uplne s tebou suhlasim, ze z nich citit uctovnicky zargon a ze by mohli byt podrobnejsie. Mojim snom je, ze raz bude moct obcan sledovat kazde Euro ktore odvedie na daniach az po fakturu ci vyplatnu pasku na ktorej jeho peniaz statny sektor opusti. Na co vsak poukazujes ty je trosku nieco ine, Vseobecne Sluzby je kategoria podla Ekonomickej Klasifikacie financii (definovanej MFSR) a tato uz sa dalej nedeli. No ak si prepnes napriklad na Programovu klasifikaciu, uvidis, ze napriklad na pracovne pomocky a odevy pre aktivacne prace sa minulo 300E http://wikibudgets.org/w/svk/hlohovec/2016/#sel=14pvu9bbe. Ked uz sa o tom bavime, nechcel by si o projekte wikiBudgets napisat viac? Kontakt na mna najdes na stranke. Ja budem zaroven velmi vdacny za akykolvek feedback.

  S pozdravom
  Daniel

  1. Ďakujem za reakciu, Daniel. V prvom rade: gratulujem k šikovnému a užitočnému nástroju. Ak toto je stav, ktorý voláš „v plienkach“, tak klobúk dole a teším sa, až to bude hotové.

   Na dáta v rozpočtoch som sa pozeral optikou laického občana, ktorý netuší, čo je Ekonomická a čo Programová klasifikácia financií a zaujíma ho presne to, o čom píšeš: kam idú jeho peniaze.

   Určite zostanem v kontakte, či už pre feedback alebo pre možnú budúcu spoluprácu. Myslím si, že o wikiBudgets sa (na) Očividne ešte bude písať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *